ČSSD s lidskou tváří

20.08.2007 15:14

 

 

Lidový dům se začal modernizovat a chce novou lidskou tváří přilákat nové voliče. Čím? Předseda Jirka začal mluvit o eutanázii a nechal si udělat průzkum veřejného mínění, bez kterého snad ráno ani nevstane a podle kterého řídí své otáčení názorů. Překvapivě se dozvěděl, že jeho strana je vnímána jako nemoderní, kryptokomunistická a spjatá s korupcí.

Jirka o potřebě modernizace mluví již dlouho a výsledkem jeho modernizace strany bylo, že před necelým půlrokem byl na sjezdu oprávněně kritizován Martinem Starcem, že pod pojmem modernizace si nelze představit probíhající centralizaci moci, která v posledních měsících ve straně probíhala. Z poslední věty určitě Jirka radost neměl. Martin Starec suše pronesl, že "Centralizace moci ještě neznamená centralizaci rozumu."

Nyní tedy Jirka přichází s novým plánem modernizace. Nové voliče má přilákat například eutanázie, která má být lákadlem pro mladé (jaký to cynismus), označení do kryptokomunistů se chce Jirka zbavit vydáváním publikací o sociálních demokratech, kteří bojovali proti komunismu (k čemu bude v dnešní době publikace o lidech z přednárodně frontovní doby?) a zbavit se označení úplatkářů má pomoci kampaň "Nebojte se říci korupci ne!" (takže akce čisté ruce 2?).

Jirka by chtěl dosáhnout v příštích volbách výsledku 35-40%. Kde chce nové voliče získat? Mezi mladými lidmi ve věku 18-29 let, mezi drobnými podnikateli a živnostníky, mezi intelektuály a mezi Pražany. Mladé chce získat výše zmíněnou eutanázií, drobné podnikatele a živnostníky bůh ví čím, intelektuály zvýšením platů vědeckých pracovníků a řešením problémů studentů a Pražany pravděpodobně odstraněním Pavla Béma (viz Jirkovy návrhy).

Mezi kroky nezmíněné, nicméně viditelné patří i to, že se na blozích začali objevovat lidé ČSSD mladšího věku, kteří své blogy zneužívají jako politickou agitku a nepřímo píší o oficiálních stanoviscích ČSSD k různým věcem. Co se týče plánu na modernizaci, jsem hodně skeptický. To by se totiž ČSSD musela zbavit v první řadě lidí, kteří jsou negativističtí vůči okolí, škodí ČSSD a bratříčkují se s komunisty. To by znamenalo, že by se museli pakovat nejen Jirka s Davidem a Zdeňkem, ale i spousta dalších pro které je spolupráce s komunisty vítanou aktivitou. Z pěti místopředsedů strany jsou tři bývalí komunisté - Urban, Škromach a Vaňhová, která dokonce dává naší republice za vzor čínské praktiky. Musela by se zbavit všech korupčníků, všech zasloužilých bývalých komunistů včetně kakaového Krause, který se opět stal předsedou krajské organizace, zkrátka musela by projít totální desinfekcí, desinsekcí a deratizací.

To se ale nestane. Pokud něco, tak nastanou jen kosmetické úpravy, které budou zakrývat nezpochybnitelný fakt, že ČSSD je stranou jednoho muže. Možná že jeho mozek je sexy, ale důležité jsou činy, a ty rozhodně sexy nejsou. Jirka by chtěl získat v příštích volbách až 40% hlasů. Neřekl ale v kterých. Možná myslel stranické volby. Koneckonců, tam by tento výsledek očekávat mohl, vždyť letos byl rád za 60%. V březnu prohlásil Jirka v TV debatě, že ho nikdo nemůže podezírat z toho, že by byl liberál. Věřme mu, že tentokrát nelhal. Liberál je totiž pro co největší svobodu občanů. Pro naše socialisty je typická nesvoboda občanů, regulace, nařízení a potlačování oponentních názorů.